Pomalý notebook? Najčastejší problém prehrievanie a vírus.

Milí čitatelia, pripravil som pre Vás článok, v ktorom je popísané, prečo Váš notebook časom nepracuje tak, ako keď ste ho zakúpili.

Nie každá príčina je spojená s vekom zariadenia, ale skôr s jeho údržbou. Tak, ako treba meniť filtre a oleje v autách, tak isto treba dopriať čerstvý dych aj Vášmu notebooku.

Prvá vec, ktorou by som začal, je antivirový software. Tak, ako s antikoncepciou, ani antivírus nieje nikdy 100% ochrana. Preto je lepšie používať k antivirovím programom aj pokročilejší firewall alebo cleaneri. Vírusom, spywaru a malwaru sa aj tak nevyhnete nikdy na 100%, ale pre ochranu niečo spraviť treba, keď chcete aby Vás počítač poslúchal čo najdlhšie.

Ďalšia vec je zahltená pamäť nepoužívaným obsahom. Počítač Vám spomaľuje aj to, že máte nainštalované rôzne programy, ktoré nepoužívate. Takéto programy si raz za čas pretrieďte a odstránte. Ďalej filmy, obrázky, hudba a rôzne inštalačné súbory, ktoré už nevyužijete. Dnes už nemusíte uchovávať film uložený na disku, pretože si ho viete kedykoľvek stiahnuť. V dnešnej dobe už nesťahujeme film 3 dni, ako to bolo pred pár rokmi :). Keď neviete, čo môžte a nemôžte odstrániť, používajte cleaner, ktorý Vám pomôže uvoľniť zaplnené miesto na disku.

Bežiace programy na pozadí zatvárajte, ak ich nevyužívate.

Najpodstatnejšia vec, na ktorú je náš článok zameraný, je vnútro notebooku (hardware). Niekedy totiž nepomôže ani preinštalovať Windows. Váš notebook totiž už nevie ani „dýchať“, prehrieva sa, má nadmerne hlučný ventilátor. V horších prípadoch sa vypína alebo začínajú problémy s obrazom. Tento problém znamená hlavne upchaté vetracie výduchy a stvrdnuté chladiace pasty, ktoré už nemajú také vlastnosti, aké by mali mať. Tým pádom notebook nemôže dostatočne chladiť a prehrieva sa, čo vedie k spomaleniu celého systému a v neposlednom rade k úplnému zničeniu grafickej karty, procesoru alebo celej základnej dosky. Vieme, že všade naokolo je prach a používaním sa dostáva aj do notebooku. Chladenie funguje tak, že z jednej strany nasáva vzduch prirodzene aj s časticami prachu a z druhej strany už vyfúkáva horúci vzduch, ktorý prešiel chladiacim systémom. Na výduchoch sa časom prach usádza a upcháva ich. Časom sa tam vytvorí prachová vrstva, cez ktorú nemôže horúci vzduch prúdiť prirodzene von z chladiaceho systému. Udržiava sa vnútri a nadmerne zahrieva chladené časti ako grafickú kartu, procesor a čipy, čo časom vedie k ich poškodeniu. Sú ďalšie faktory, ktoré dopomáhajú k rýchlejšiemu znečisteniu chladiaceho systému. Uvediem napr. nadmerne prašné prostredie, používanie notebooku na posteli a na textíliach, kde sa udržiava viac prachu. Váš notebook vďaka tomuto prehrievaniu nedokáže pracovať na plný výkon a preto sa spomalí aj chod systému. Pri týchto poruchách treba prečistiť celý chladiaci systém a prepastovať príslušné čipy, ktoré sú chladené.

Odporúčam preto po konci záruky cca 2 rokoch, dať čistiť notebook každý 1/2 až 1 rok aby bolo Vaše zariadenie v najlepšej kondícii a išlo opäť na plný výkon, bez porúch ešte zopár rôčkov.

Kto sa o svoj stroj stará, tomu sa aj odvďačí.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.